Hospicová starostlivosť o deti a dospievajúcich je na Slovensku zastrešená snahou rôznych mimovládnych organizácií pomáhať rodinám s chorým dieťaťom v terminálnom štádiu ochorenia. Ide o rôzne, nielen onkologické ochorenia.
V súčasnosti sa hospicová starostlivosť na Slovensku sústreďuje na domáce prostredie, hlavne mobilnou formou paliatívnej starostlivosti, ktorá je finančne menej náročná ako celostná (respitná, stacionárna a mobilná) forma. Na Slovensku pôsobia napríklad tieto mobilné hospice:
- Detský mobilný hospic „Plamienok“ v Bratislave
- Detský mobilný hospic „Svetielko pomoci“ v Košiciach
- Detský mobilný hospic „Svetielko nádeje“ v Banskej Bystrici
- Detský mobilný hospic „Pod krídlami Dominiky“ v Nitre
Kolískou celostnej detskej hospicovej starostlivosti (0–12 r.), vrátane starostlivosti o mladých (12–36 r.), je Veľká Británia. Prvým takýmto detským hospicom na svete (november 1982) bol hospic pre deti ako dom Helen & Douglas House v Oxforde. Jeho súčasťou je dodnes aj jeho mobilná forma.
Základnou filozofiou celostnej formy hospicu v Oxforde je nepretržitá starostlivosť o dieťa a mladého dospelého, vrátane starostlivosti o rodičov, súrodencov a blízke osoby, ak si to želajú. Hospic ponúka deťom, mladým dospelým a ich rodinám všestrannú pomoc. Ide predovšetkým o zdravotnú, emocionálnu a praktickú podporu. Viac informácií, ako aj virtuálnu prehliadku hospicu, nájdete na stránke Helen & Douglas House Oxford
Na Slovensku v súčasnosti takýto hospic zatiaľ nie je. Založenie a prevádzkovanie takýchto hospicov je cieľom nášho O.Z. Motýlik.
Prečítajte si viac v článku Náš
cieľ
a v článku Prečo hospic ako
„Dom na ceste“